Mar Ara

Ohlasy na konstelace

Sudičky mi daly do vínku pestrý život

Pondělí, 21. října 2013

Sudičky mi daly do vínku pestrý život. Zpočátku bylo dětství krásné, nechyběla víra vedená babičkou – trošku až bigotní, nicméně to mělo pro můj vývoj půvab. Dívala jsem se ráda na ranní rosu, lehávala v trávě a dívala se na oblaka a zažívala krásné chvíle, které snad byly spojeny s Boží přítomností. Po smrti babičky můj život dostal rychlejší spád. Za tři a půl roku po babičce zemřela maminka na rakovinu plic. Tatínek osaměl ještě s mými dvěma bratry. Naštěstí blízko nás bydlela paní, která ovdověla ve stejnou dobu, jako tatínek. Dostala jsem tedy druhou maminku.

Jestliže jsem zažila jako dítě smrt matky, bylo mi přisouzeno, že jako matka zažiji smrt dítěte.   Byla jsem teď najednou změněná tou neunesitelnou bolestí. Dívala jsem se do hrobu dvaceti dvouletého syna, který pro mne tolik znamenal. Můj život dostal tak velký díl bolesti, že to nešlo řešit jinak, než návštěvou psychiatra. Dostala jsem léky, po nichž jsem upadla do letargie, v níž jsem fungovala nadále jako matka nejmladší dvanáctileté dcery. Dvě starší děti již měly založeny své rodiny.

Celých dvacet jedna let jsem se stejně trápila pro syna, i když tlumena všelijakými léky, přesto ztráta byla pro mne tak velká, nedokázala jsem ho stále propustit. Samozřejmě to odnášela moje tělesná schránka. Veškeré emoce byly sice pod kontrolou léků, a tak slzy byly dušeny a potlačeny a tvořily mi v těle neunesitelný balvan. Přes dvacet let mi neukápla slza.

Teď, když to píši, topím se v úlevných slzách. Je to měsíc, co začaly téct.

Na 49 výročí naší svatby s manželem jsem byla už potřetí u milované Leničky. Život, který žiji po smrti syna Tomáše se zdá být vedený božskou rukou. Nejprve mne zaujalo jméno Eduard Tomáš, určitě proto, že zemřelý syn byl křtěný Tomáš Eduard. Dosud jsem stále pod vedením Eduarda a Míly Tomášových. Jsou už oba po smrti, za života jsem je s dcerkou v Jílovém na Borku navštěvovala, všechny jejich přednášky v Lucerně s dcerkou absolvovala. Dodnes mi dělá ale radost sporýš na dvoře, který nám tu z ničeho nic vyrostl. Míla o něm říkala, že roste u duchovně založených lidí. Nejprve jsem se radovala z jedné rostlinky, která vyrostla ve spáře. Dnes je sporýš skoro všude a z každého toho kvítku mi kyne Míla.

Neuvěřitelný zvrat nastal po návštěvě ve Vysoké nad Labem u dalších lidí – Křesťanových Zuzance a Láďovi. Tehdy jsme za nimi jely s dcerou Jájou, abychom vyřešily nějaké svízele. Byl to další významný bod v našem životě. Člověk se posouvá na cestě životem právě díky těmto lidem. Zuzanka nás poslala za Lenkou Hajníkovou na kineziologii.

Při třetí návštěvě u Lenky jsem se rozhodla řešit osmnáctiletého vnuka Tomáše (podle Eduarda Tomáše reinkarnace našeho syna Tomáše, který se narodil přesně kromě 13 hodin za 3 roky, porod byl uspíšen). Lenka zahájila práci na kineziologii, velmi mne to zajímá a výsledky jsou někdy velmi překvapivé. Kromě velmi příjemných chvilek v její přítomnosti, z člověka odpadávají kusy bolestí a postup času tomu dává za pravdu, že to není jen jakési čáry-máry, ale že kineziologie a vědoucí osobnost, která ji ovládá, vedou k rozmotávání uzlů života, rozpouštění tvrdých balvanů na duši, a nejen to. Mne velmi překvapil účinek pátrání při poslední kineziologii. Lenka jásala, když na závěr hodiny otázek a měření ztuhlosti mých rukou zjistila, že mám ruce tak volné. Očekávala jsem věci příští. Tak, jak Lenka určila, že se během 2 – 3 týdnů začnou dít věci. Po 14 dnech od sezení jsem dostala rýmu. Vodovou. Bez ubrousků jsem se nemohla hnout, stále mi z nosu teklo, jen voda. Druhý den se přidaly průdušky. Večer lechtalo v krku, do rána neskutečný kašel, ač jsem dva dny předtím byla shodou okolností na rentgenu plic, který byl v pořádku. Téměř 14 dnů neskutečný úbytek slané vody nosem a kašlem. Končilo to tím, že jsem už musela v noci sedět, abych se ve slané vodě neutopila. Co to bylo? Slzy? Ano slzy, polykané přes dvacet let. Prášky mi neumožnily plakat a moje bolest to tak potřebovala.

Volala jsem Lence. Vyprávím jí o změnách na mé bytosti. O zakletých slzách, o mé náhlé prudkosti, která překvapila dceru. Ano, k životu patří, aby se člověk svobodně projevoval a ne byl zakletý. Lenka měla radost, že se konečně zase ve mně probudila žena. S lékařem jsem se domluvila, že opouštím prášky. Překvapil mne, že s tím souhlasil, i když mi vždy říkal, že to mám na celý život. No a jako bonus ještě navrch jsem zjistila velký úbytek váhy. Potýkám se s váhou celý život. Do narození prvního dítěte velmi nízkou, po smrti Tomáška velmi vysokou. A nyní během měsíce na mně roztálo 10 kilo. Odešly slzami, chutí se pohybovat a s tím spojenou skutečně větší pohyblivostí, změnou chuti – miluji zeleninové saláty, jaksi mi nepřichází chuť na těžší jídla. Vzpomínám na nádhernou atmosféru u Křesťanů ve Vysoké nad Labem, kde jsem přišla při pohoštění takovým chutným zeleninovým salátem na to, že toto snad bude moje parketa. Křesťanovi a Leničko děkuji vám za svůj další směr v životě.

Jarmila Mikulenková

Je třeba se zvednout ze židle a prožít to

Úterý, 24. července 2012

Rodinných konstelací jsem se zúčastnil ze zvědavosti. Už samotný název této terapeutické metody byl pro mě nový a působil mírně tajemně. „Co si pod tím mám propánakrále představit? Je to něco pro mě, není to pro mě… potřebuji vůbec terapii? …no, každá rodina je trochu zašmodrchaná, natož ta moje“ říkal jsem si… a jestli do toho někdo dokáže vnést trochu světla a pochopení, tak jedině dobře. Navíc, teď už mám svou rodinu a pochopit problémy a vlivy, které přecházejí od prarodičů k rodičům a na nás, je důležité. Většinu chování a postojů do nás v dětství zakódovalo prostředí a výchova rodiny. Je na čase ty informace dekódovat a říct si, aha, tak proto… odpoutat se od neprospěšných vzorců a dovolit si žít svůj vlastní život. Dovolit dětem žít svůj život podle sebe.

Zuzku Křesťanovou už jsem malounko znal a tak jsem s důvěrou přijal její pozvání na dvě odpolední setkání. Mile mě překvapilo moc příjemné prostředí centra MarAra. Sešla se skupinka – pro mé uklidnění :) –  úplně normálních lidí. Lidí, kteří se chtějí v životě posunout dál, získat vhled, sebepoznání nebo řešit problém, který vnášejí do svých vztahů a podobně.

Prožitková metoda pro mě znamená, že… nelze koukat na fotky a ukazovat si prstem po mapě a nazývat to „dovolená“…  je nutné sbalit si kufry a vyrazit na výlet osobně :). V případě rodinných konstelací není nutné číst články a knížky. Je třeba se zvednout ze židle a přijít a prožít si to… osobně.

– Lukáš, Vysoká nad Labem

Co by mohlo někoho dalšího postrčit k tomu, aby sebral odvahu

Středa, 18. července 2012

Dlouho jsem přemýšlela, co o konstelacích napsat. Co dalšího sdělit. Co ještě v reakcích účastníků nezaznělo. Co by mohlo někoho dalšího postrčit k tomu, aby sebral odvahu a za Zuzanou Křesťanovou do Vysoké přijel, pokud cítí, že v jeho životě něco není v pořádku, nebo pokud mu jiná forma „terapie“ nepomohla.

Tedy – o tom, že se při konstelacích děje něco naprosto mimořádného, mě přesvědčily pocity i fyzické stavy, které jsem v rolích zažívala a které bych ve svém životě prožít nemohla. Po konstelačních setkáních jsem klidnější, vše se (jakoby) pročistí a vyjasní. Určitě pomáhá i vědomí, že existují věci „mezi nebem a zemí“, které vám opravdu pomohou vyřešit bolesti, trápení a neřešené vztahy. Nezanedbatelným kladem je i to, že po zkušenostech s rodinnými konstelacemi nahlížíte na ostatní lidi mnohem shovívavěji, protože už víte, jak i dávné události a vztahy v rodině mohou zahýbat životem.
A to, že je u Křesťanů velmi milo a příjemně, že vás na přivítanou obejmou paní a pan domácí i známí z předchozích setkání, že se báječně najíte, je úžasný nadstandard.

Jana, Čeperka

Jsem vždy spokojena s výsledkem a průběhem terapie

Pátek, 3. června 2011

Pokud chce člověk na sobě pracovat ve smyslu zlepšení života, patří rodinné konstelace k tomuto zlepšení. Zůčastnila jsem se několika sezení od různých terapeutů. Mezi ně patří také rodinné konstelace paní Zuzky Křesťanové z Vysoké nad Labem v okrese Hradec Králové. Považuji její systém vedení konstelací za nejlepší. Jsem vždy spokojena s výsledkem a průběhem terapie, bez zbytečných trýznivých chvil, které jsem zažila u jiných terapeutů. Rodinné konstelace paní Křesťanové mohu vřele doporučit všem, především začínajícím novým klientům. Také prostředí domečku Křesťanových, je velice milé a přjemně uklidňující. S pozdravem
– Hana T., Holohlavy, Smiřice

Těším se na další konstelace

Pátek, 3. června 2011

Milá Zuzanko, děkuji za příjemně strávený den ve Tvé přítomnosti, zabarvení
Tvého hlasu naplněné klidem a pozitivní energií, vytvořilo na „Rodinných
konstelacích“ úžasnou atmosféru. Těším se na další konstelace, aby mi
poodkryly zapadlé a zapomenuté prožitky a dovolily pochopit chování mé i
ostatních.
– S úctou Marie Dolejšová, Tábor

Pro radost, že jsme někomu pomohli

Čtvrtek, 2. června 2011

Zažila jsem konstelace jen u Zuzany, nemohu tedy srovnávat, ale necítím ani potřebu to zkoušet jinde. Ona to totiž dělá skvěle. Navíc mám jistotu, že se ve Vysoké vždycky sejdu s lidmi, se kterými se cítím dobře, v bezpečí a těším se na staré známé i na nové tváře. Ještě nikdy jsem se nezklamala. Když mě něco bude trápit, budu se potřebovat v nějaké věci rozhodnout, zase se vypravím do Vysoké, i když je to z Prahy pěkně daleko. Ostatně tam jezdím někdy i jen tak, když sama nic řešit právě nepotřebuju, už pro tu báječnou přátelskou atmosféru, pro radost, že jsme někomu pomohli. A ostatní pomohli nám. Zkuste to, přijeďte a uvidíte sami, jestli vás tato metoda osloví.

Je to svým způsobem i detektivka

Čtvrtek, 2. června 2011

Osobně jsem zažila, že účastníci řešili – a vyřešili – vztahy, zaměstnání, peníze, děti, potřebovali se rozhodnout. A věřte, je to svým způsobem i detektivka. To když zjistíte, která událost hluboko v historii, několik generací zpátky, ovlivňuje celé následující generace, včetně dnešní. Velmi často vyjdou najevo skutečnosti, o kterých nikdo v rodině neměl ani zdání. Báječné je, že když klubko rozmotáme, problém se v rodině nebude dál opakovat a hlavně už nepostihne naše děti.

– Eva S., Hradec Králové

Dokázala jsem odpustit matce

Čtvrtek, 2. června 2011

Dokázala jsem odpustit matce, protože jsem z rodinných konstelací  pochopila i to , že to v životě neměla lehké. Tím se uvolnil i vztah s mými dcerami kde vázla komunikace a vládly výčitky. Tím je náš vztah jiný, bez napětí  a vřelejší.

– Irena Č., Hradec Králové

A pomáhají i „hercům“

Čtvrtek, 2. června 2011

Zpočátku jsem byla tak nadšená, že jsem vykládala o zážitcích a hlavně výsledcích téměř na potkání. Dnes je to jinak. Konstelace jsem přijala bez potřeby zkoumat, proč fungují, jak je to možné, už se neptám, čím to je. Prostě fungují. Beru je jako jistotu. A pomáhají i „hercům“. To je další nepochopitelná věc – i když účastníci o sobě navzájem nic nevědí, každý je vybrán přesně do té role, která se ho osobně týká, takže si řeší něco svého i v roli, kterou hraje pro jiného účastníka.

– Olga, Praha

Pokuste se s tím něco dělat

Čtvrtek, 2. června 2011

Rodinné konstelace jsem pod vedením Zuzky Křestanové navšítvila mnohokrát. Zprvu jsem nevěřila, že by lidem mohly pomoci rodinné konstalace při řešení nejen jejich vlastních problémů, ale i problémů lidí, které se dotyčného člověka dotýkají. Sama jsem si zde řešila problém se studiem německého jazyka, který mě velice tížil. A výsledky mohu potvrdit úspěšnou státní zkouškou z německého jazyka na univerzitě Pardubice. Nemohu nikoho nutit rodinné konstelace navštívit, ale zda máte problém, který Vás tíží a nechcete ho jen tak dál přecházet, pokuste se s tím něco dělat, a to například návštěvou těchto konstalacích a sami uvidíte.

– Jiřina Š., Hradec Králové

Byl to šok

Pátek, 27. května 2011

Poprvé jsem se setkala se Zuzanou a rodinnými konstelacemi asi před 3 lety. Nevěděla jsem tehdy o nich vůbec nic. Byl to šok, když jsem se „v roli“ najednou chovala úplně jinak, než jaká jsem. Nevěřila jsem, že je něco takového vůbec možné. Od té doby jsem konstelací absolvovala poměrně dost, kdy jsem řešila svoje problémy. Dozvěděla, co jsem potřebovala, energie se uvolnily, cesta otevřela.

– Petra Pardubice